Miras Dergisi

Noel Çiçeği Hikayesi

En sevdiğim çiçeklerden birisi Noel çiçeğidir. Bu çiçeğin yüzden fazla türü var, kırmızı, beyaz, pembe ve mor renklerde bulabiliriz. Ancak çiçek sandığımız şeyin aslında yaprak olduğunu biliyor muydun?

Çiçeğin tomurcuğuna baktığımızda, tomurcuğu koruyan yeşil yapraklar görebilirsin. Bu yapraklara çanak yaprak denir. Bitkiler yaşamlarını sürdürebilmeleri için tozlaşmaya ihtiyaç duyarlar. Başka bir deyişle çiçekler poleni başka çiçeğe taşımaları için böcekleri kendilerine çekerler. Böcekleri çekebilmek için ise çiçek yapraklarını kırmızıya dönüştürür. Böylece böcekler ortada bulunan küçük çiçeklere ilgi duyup gelirler, evet pek önemsemediğimiz o küçük sarı çiçeklere geliyorlar. 

Noel çiçeği kış bitkisidir ve kışın aklımıza gelen bayramlardan bir tanesiyse Noel’dir. Aslına bakarsanız bu çiçek biraz Noel’i andırıyor. Noel süslemelerinde çokça kullandığımız bu çiçek aslında Noel’in anlam ve önemini tümüyle taşımaz. Nasıl o küçük sarı çiçek yaşam veriyorsa aynı şekilde Noel’in anlamı da yeni doğmuş bir bebekte yer alır.

Bazen kendimizi kırmızı renkli süslemelerin heyecanına kaptırabiliyoruz ama önemli olanın, İncil’de yazıldığı gibi “halkını günahlarından kurtaracak” olan Yusuf ve Meryem’in oğlu olduğunu unutmamak gerekir. Ortada olan küçük çiçek olmazsa bu çiçek yaşamını sürdüremezdi. Aynı şekilde, yeni yaşamımız, “yapmamız gereken veya kutladığımız” bir bayramdan değil İsa adında bir bebekten ve eğer ki O’na iman etmeyi kabul edersek, yüreğimize ekilen küçük iman tohumundan gelir.

Bu mevsimde Noel çiçeğini alırsanız bunu hatırlayın. Aynı zamanda kalbimize ekilen küçük iman tohumu için de sevinelim.

Keila Ochoa

Yazar

1 Yorum

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bizi takip edin!

Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip ederek dergimizle ilgili son güncellemelerden haberdar olabilirsiniz.

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.