Miras Dergisi

Umutsuzluk Dalgasına Karşı Durmak

Birkaç hafta önce bir virüs dünyanın bizim yaşadığımız kısımlarında hızlıca yayılmaya başladı ve günün duygusal tehlikesi bulanık yargının sebep olabileceği korku ve panik yönündeydi. Biz birbirimizi panik ortamına fırsat vermeden tedbirli ve özenli olmak için teşvik ediyorduk. Fakat haftalar süren izolasyonun ardından, depresyon ve heves kırıklığı etrafımda artışa geçti. Yakın zamanda yaptığım birçok konuşmada üzüntüye bariz bir eğilim hakimdi. Ben de bu duyguları bizzat kendi kalbimde gözlemledim ve önümüzdeki günlerde hem bizim hem de etrafımızdakilerin duygusal sağlığını geliştirebilmek için neler yapabileceğimizi düşünme fırsatım oldu.

1. Disiplinli bir rutine bağlı kalın – Sabah 3:00 e kadar Netflix izlemek için ayakta kalmak, akşamüzeri uyanıp yatakta öğle ve akşam yemeği olarak hazır erişte yemek gibi şeyler ara sıra yapmak için güzel bir fikir olabilir, ama bu sağlıklı bir rutin değildir. Biz evimizde düzenli zamanlarda olan kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinin yer aldığı, yemek pişirme ve temizlik sorumluluklarının bölüşüldüğü ve her akşam yetişkinler ve gençlerin sırayla yönettiği 45 dakikalık bir tapınma vaktimizin olduğu bir program yaptık (Evde şu anda 10 kişi var!). Yetişkinleri bile sabahları ders çalışmaya öğleden sonra ise ev işi veya başka işler için zaman ayırmaya teşvik ettik. Her gün herkesin güzelce giyinmesini ve düzenli aralıklarla yıkanmasını bekliyoruz, vs. Böylesi bir disiplin yaratıcılık ve verimlilik için güzel bir yapı ortaya çıkarıyor ve halen daha dinlenmek için bolca alan bırakıyor. Somut olarak maksatlı bir yaşam biçimi olmadan olumlu bir tutum geliştirmeyi zor buluyorum.

2. Başkalarıyla düzenli iletişim kurun – Etrafımdakilerle ya da topluluğumdaki diğer insanlarla telefon ya da internet aracılığıyla etkileşim kurmak, kendi duygusal durumumu gösteren bir ayna gibi ve bu beni başkalarının katkısını alacak bir yerde tutuyor. Kulaklığımla yatak odasında inzivaya çekilmek ya da TikTok (yeni keşfim) videolarını kaydırmakla saatler geçirmek beni sessiz endişe ve  cesaret kırılması tuzaklarına düşürebilir. Bazen çevremizdeki insanlarla etkileşim kurmak (ki buna öyle hissetmediğimiz zamanlar da dahil) duygusal beslenmemizin sağlıklı bir parçasıdır. Yabancılaşma ve tecrit, caydırıcılık ve yalnızlık için verimli ortamlardır.

3. Kayıplarınız için üzülün-  Bu klişe gibi geliyor olabilir, ama kendimize Korona virüs krizinden dolayı kaybettiğimiz her şey için üzülmek, hayal kırıklığına uğramış veya öfkeli hissetmek için izin vermemiz sağlıklıdır. Kaybettiğim şeylerin farkında olmak ve o duyguları gerçekten hissetmek istemememe rağmen tüm bu duyguların içimde çalkalandığını kabul etmek için biraz zamana ihtiyacım vardı. Mezmurların birçoğu keder ve kaybın dürüst ifadeleridir. Onları okumak yardımcı olur, ancak Tanrı’ya kendi ağıt ve mezmurlarımızı yazmak da hissettiğimiz kaybı ifade etmenin sağlıklı bir yolu olabilir.

4-Olumlu bir giriş yapın –  Doğrusu çok fazla tapınma müziği dinlemiyorum, ama bu aralar kendimi daha sık dinlerken buluyorum. Ayrıca daha fazla okuyor ve ailemle birlikte güzel şeyler izliyorum. Duygusal rezervlerimi caydırıcılık dalgasına karşı desteklemenin bir yolu olarak daha olumlu içerikler kullanmak istiyorum. Her akşam birimiz Kutsal Kitap incelemesinde gruba liderlik ediyoruz. Markos üzerinde çalışıyoruz şu anda.

5. Sessizliğe yer bırakın – İçgüdüm genellikle günlerimi gürültü ve meşguliyetle doldurmak. Sessizce Ruhun sesini dinlemek ve kendi kalbimi sorgulamak için kimi zaman müziği kapatmayı düşünmeliyim. Sessizlik içinde meditasyon kendi başına bir beceridir, ancak kısa bir süre için bile sessizce dinlemekten başka hiçbir şey yapmamaya zaman ayırmak iyi bir başlangıçtır.

6. Dua Etmek – İnternet üzerinden erişilebilen Northumbria Topluluğundan dua ayini kullanıyoruz, ama kendi kişisel dualarımız için de zaman ayırıyoruz. Bu Korona virüs dönemini “budama” deneyimi olarak gördüm, böylece Tanrı ile olan bağlantımda yeni bir canlılık yaşayabilirim. Dua etmenin yararlı bir yolu, Tanrı’nın iradesinin hayatımda ya da yaşadığım ve hizmet ettiğim yerde tam olarak gerçekleşseydi nasıl olurdu diye düşünmek ve bu isteklerin yürekten gerçek olmasını istemektir.

7. Başkalarını teşvik edin ve onlara hizmet edin – Dünyaya bir bereket olma isteğim kalbimi tehdit eden eleştiriciliğe ve umutsuzluğa karşı panzehirdir. Etrafımdaki insanlara söyleyecek olumlu bir şey bulmak için zaman ayırdığımda, bir yaşam ve umut kaynağı olurum ve bu, eleştirel ve düşmanca olma arzusunu vermekten daha iyi hissettirir. Bu sihir değil, sadece Tanrı’nın bizim için istediği şeyle sağduyulu bir uyumdur. Cesaret verici bir mesaj gönderebilir, telefon görüşmesi yapabilir, toplantı planlayabilir ve hatta bir Instagram paylaşımı beğenebilirim ve tüm bu anlar olumsuz düşünceler ve yorumlara verdiğim zamandan daha verimli olacak. İzole olma, sosyal uzaklaşma ve bölgesel tecrit, hizmet için yeni yollar ve uzaktan bile olsa birbirlerine yardım etmek için yeni fırsatlar yarattı. Önümüzdeki günlerde çevremdekilerin duygusal sağlığına  katkıda bulunabileceğim umuduyla yalnızlık, yitim veya depresyonla mücadele ettiğini düşündüğüm tanıdığım insanlara ulaşma taahhüdünde bulundum.

Ryan Keating

Teolog

Yorum Ekle

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bizi takip edin!

Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip ederek dergimizle ilgili son güncellemelerden haberdar olabilirsiniz.

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.