Miras Dergisi

Kadınların Gizli Günahı: Şişedeki Tanıdık Düşman

Kadınlar arasında alkolizm artıyor. Kilise onlara yardımcı olabilir mi?

On beş yıl önce, Sherry Hoppen üç çocuk annesi, kilisesinde hizmet lideri ve yerel gebelik merkezinde gönüllüyken; küçük erkek kardeşi alkollü bir sürücünün neden olduğu araba kazasında vefat etti. Bu trajedi onun yavaş yavaş alkolizme sürüklenmesini tetiklemiş ve neredeyse evliliğini ve hayatını mahvetmişti.

Sonraki on yıl boyunca Hoppen, sıradan bir içiciden, kendini zar zor tanıyan, her zaman gizlice içen veya bağımlılığı nedeniyle aile tatillerinde olaylara neden olan bir bağımlıya dönüştü. Mücadele eden pek çok kişi gibi o da her gün çantasında votka dolu su şişeleri saklarken bile kendini “düzeltebileceğini” ve alkolü kontrol altına alabileceğini düşündü.

Hoppen, “Birilerine söylemekten korkuyordum çünkü söylersem içki içme günlerimin sona ereceğini biliyordum,” dedi. “Ve insanların [ailemizin] başarısız olduğunu görmesini istemiyordum.”

Kocası bir kilise ihtiyarıydı, çocuk kilisesi korosunu yönetiyordu ve Michigan’daki küçük topluluklarında sevilen iş insanlarıydılar.

“Kimsenin gerçekte neler olup bittiğini görmesine izin vermeyi hayal bile edemezdim,” dedi. “Rehabilitasyona gitmek istemedim çünkü … rehabilitasyona gittiğimi herkes öğrenebilirdi, çocuklarım da dahil.”

Hoppen’in bağımlılığını fark ettikten sonra ayık kalmaya karar vermesi dört yıl daha sürmüş. Alkol bağımlılığını gizleyen, düzenli olarak kiliseye giden bir banliyö annesi olarak onun hikayesi giderek yaygınlaşıyor.

2023 yılında ABD’deki yetişkin kadınların yaklaşık yüzde 9’u alkolizmle mücadele ediyordu – yaklaşık 11,7 milyon kadın. Bu da ortalama 500 kişilik bir kilisede en az 20 kadının alkol bağımlılığıyla mücadele ettiği anlamına geliyor.

Alkolle olan ilişkilerinden rahatsızlık duyduklarını itiraf eden kadınları da eklerseniz, bu sayı çok daha fazladır. Genellikle “gri alan içiciliği” olarak adlandırılan bu rahatsızlık, kadınların gecenin bir yarısı gizli modda Google’da arattıkları türden gizli bir şeydir.

Alkol kullanımı nadiren bir kadının en yakın arkadaşları ya da eşi ile tartışılır ya da onlar tarafından bilinir. Çoğumuz düzenli kilise müdavimlerinin, Pazar okulu öğretmenlerinin, İncil çalışma liderlerinin ve gebelik merkezi gönüllülerinin madde bağımlılığı ile uğraşmadığını varsayarız.

Erkeklerin alkolizmle mücadele etme riski daha yüksek olsa da, son yıllarda erkekler ve kadınlar arasındaki fark azalmaktadır. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin (CDC) son yirmi yıla ait verileri, alkole bağlı ölüm oranlarının kadınlarda, özellikle de 30’lu yaşlarda erkeklerden daha fazla arttığını ortaya koymuştur.

İçki içmek cinsiyete dayalı bir deneyimdir: Kadınlar daha kolay ve hızlı bir şekilde bağımlı olmakta ve uzun vadeli sağlık sonuçlarından daha fazla etkilenmektedir. Genç kızlar arasında erkeklerden daha yaygın olan reşit olmayan yaşta içki içmenin beyin gelişimi üzerinde önemli etkileri vardır.

2013 yılında yayımlanan kitabı Drink: The Intimate Relationship Between Women and Alcohol adlı kitabında Ann Dowsett Johnston, British Columbia Kadın Sağlığı Mükemmeliyet Merkezi’nde bir araştırma direktörünün alkolün “[genç] kızların sağlığını etkileyen bir sorun” olduğunu ve “‘özgürleşme’ olarak pazarlandığını” söylediğini aktarıyor.

Bazı Lifeway anketleri Hristiyanların genellikle inançlı olmayan akranlarından daha az içtiğini gösterse de, içki ile mücadele eden Hristiyan kadınlar ve Hristiyan olmayan kadınlar için oranın farklı olduğunu düşünmek için bir neden yoktur. Madde bağımlılığı ayrımcılık yapmaz, ancak kilisenin bu kategorideki kadınlara hizmet verme konusunda kat etmesi gereken uzun bir yol vardır. Seküler kadınlar gibi Hristiyan kadınlar da çoğu zaman farkında olmadan kültürel değişimlerin ve reklamların etkisi altında kalmaktadır.

Son on yıllara kadar alkol markaları kendilerini öncelikle erkeklere pazarlıyordu: uzun bir iş gününün ardından hazır olan koyu renkli, buz gibi biraların görüntülerini vurguluyor ya da rafine erkeklik tadı veren viskinin tatlı yanıklığını ön plana çıkarıyorlardı. Ancak 1990’larda endüstri, kadınların henüz keşfedilmemiş bir pazar olduğunu fark etti.

Johns Hopkins Üniversitesi Alkol Yaygınlaşması ve Gençlik Merkezi Direktörü David Jernigan, 1990’ların sonunda “giriş seviyesi içiciler” için şekerli içeceklerin piyasaya sürülmesiyle kadınlara yönelik alkol pazarlamasındaki artışa işaret ediyor. On yıl sonra, düşük kalorili seçenekler isteyen kadınlar için hazır kokteyllerin “skinny” versiyonları piyasaya sürüldü. Alkol kullanım bozukluğu oranları 2002 ile 2013 yılları arasında yüzde 83 oranında artarak kadınlara yönelik alkol pazarlamasındaki artışa paralel bir artış gösterdi.

Aynı zamanda, daha fazla Hristiyan “yasacı” olarak etiketlenmeyi tercih etmeyerek içki içmeyen köktendinciliğin katı sınırlarından kaçınıyordu. Bu faktörlerin bir araya gelmesi, kilise kadınlarının ve evde oturan annelerin alkolü bırakanlar arasına her zamankinden çok daha sık katılması anlamına geliyordu. Şımarmak sizin hakkınız, denildi onlara.

Kadınları hedef alan daha fazla alkollü içecekle birlikte, anneliğin stresini yatıştırmak için içki içmenin normalleştirilmesi hızla arttı. Sosyal medya büyüdükçe, alkolü kadınların hak ettiği bir gün sonu ihtiyacı olarak kutlayan “anne şarap kültürü” mizahı ve “tüm gün roz şarap” sloganları da büyüdü.

Yazar Halee Gray Scott, “ayık biri” olmadan önce kendisini alkolik olarak tanımlamıyordu ama içki içmesini sorguluyordu. CT için “Kendimi endişeyle bir şişe Pinot Grigio açabileceğim saat olan 17:00’yi beklerken yakaladım” diye yazdı.

Alkol kullanımı yalnızca pandemi sırasında arttı ve 2021’de COVID-19’un en yüksek olduğu dönemde ABD’de günde ortalama 488 ölüm gerçekleşti. Sosyal bağlantılarını (kilise dahil) kaybeden birçok kişi stres, izolasyon ve belirsizlikle başa çıkmanın bir yolu olarak alkole yöneldi.

Ve bu sadece ABD için geçerli değil. Alkol endüstrisinin kadınlara yönelik pazarlama faaliyetlerine başlamasından yirmi yıl sonra, Jernigan “İngiltere’de 20’li yaşlardaki kadınlar arasında karaciğer sirozu ve karaciğer kanseri salgını var” dedi. “İngiltere’deki kanser doktorları şaşkına dönmüş durumda; daha önce hiç böyle bir şey görmemişler.”

Alkol kadın vücudunu erkeklerden daha önemli şekillerde etkilemektedir. Başlangıçta, kadın vücudu alkolü daha fazla emer ve metabolize etmesi daha uzun sürer, bu da daha hızlı gerçekleşen ve daha uzun süre kalan daha yüksek kan alkol seviyelerine neden olur.

Bu da genellikle uzun vadede daha ağır sonuçlara yol açar. Bunlar arasında daha yüksek karaciğer hastalığı riski, beyin gelişiminde küçülme, kalp hasarı ve meme kanseri de dahil olmak üzere çeşitli kanserler bulunmaktadır. Ayrıca kadınların cinsel şiddet veya saldırıya maruz kalma olasılığını da artırmaktadır.

Ancak kadınların içki içme nedenleri de dikkate değerdir: Kadınların çocuklukta istismara ve geçmişte cinsel saldırıya uğrama olasılığı erkeklere göre daha yüksektir ve genç yetişkin kadınların ruh sağlığı yıllardır düşmektedir. Madde bağımlılığı sorunu olan birçok kişi önemli travmalar yaşamıştır. Bir kişi ne kadar çok olumsuz çocukluk deneyimi (ACE) yaşarsa, yetişkinlikte bağımlılık geliştirme olasılığı o kadar yüksektir. Bağımlılık bir yarayı yatıştırma girişimidir, ancak maddelerle ilgili bir sorunu kabul etmek ahlaki bir başarısızlık olarak görülebilir – özellikle de müjdeci kadınlar ve özellikle de anneler arasında.

Hristiyan anneler tarihsel olarak erkekler sarhoşluğa yenik düştüğünde evin dengeleyicileri olarak görülmüştür. Bu kadınlar 20. yüzyılın başlarında, özellikle alkolün toplumda ve aile yaşamında yol açtığı zararları ele almak üzere, ‘mizaç’ hareketine öncülük etmişlerdir. Jennifer Woodruff Tait, CT için yazdığı bir makalede “Kadınlar, evlerini mahveden salonların kapatılması için erkeklerden daha fazla oy kullandılar” diye yazdı.

Bugün, Mom Juice (Anneler için Meyve Suyu) veya Mom Water (Anneler için su) gibi markalarla doğrudan anneleri hedef alan kültürel mesajlar ve pazarlama ve kilisedeki pek çok kadının alkolü kınarken yasacı görünme korkusu, çifte standardı açıkça ortaya koymaktadır.

“Kilisenin alkolik bir erkeği genç bir anneden daha fazla affedeceğini düşünüyorum,” diyor Celebrate Recovery adlı Hristiyan kilisesinde 17 yıldır gönüllü olarak çalışan Laura Cain. “Bizden süper kutsal ve aziz olmamız bekleniyor ve kadınlar üzerinde çok fazla baskı var.”

Alkol takıntılı bir toplumdaki bu yanlış güçlendirme mesajı, kilise müdavimleri hakkındaki varsayımlarla birleştiğinde, Hristiyan kadının mücadelesini paylaşmasını zorlaştırıyor.

İyileşme dünyası da -kilise içinde ya da dışında- kadınların içki sorunları salgınına ayak uydurabilmiş değil.

Avukat Kristen McAvoy, kiliseye ve küçük bir grup İncil çalışmasına katılırken Xanax ve alkol bağımlısı olduğunu söylüyor. Kimse onun neler yaşadığını bilmiyordu.

CT’ye verdiği demeçte, “O zamanlar hayatımda kiliseye en çok katıldığım dönemdi,” diyor. “Kiliseye bazen Xanax kullanırken ya da içki içerken gidiyordum.”

Şimdi her iki maddeden de üç yıldır ayık, küçük grubuna böyle bir sorunu olduğunu itiraf etmekten korktuğunu söylüyor. McAvoy şimdi bile Instagram’da herkese açık bir ayıklık platformuna ev sahipliği yaparken, bağımlılığın hala tabu bir konu olduğunu düşünüyor ve kilise ortamlarında ayıklığı tartışmaktan çekiniyor.

Arkadaşlarınızdan stres seviyeniz için dua etmelerini istemek başka bir şey, madde bağımlılığınızı itiraf etmek ise bambaşka bir şey. Pek çok Hristiyan kadın, itibarları ve imajları nedeniyle mücadelelerini açıklamaktan aciz hissediyor ve sonunda tek başlarına üstesinden geleceklerine inanıyor. Bu durum nadiren mümkündür.

McAvoy, kilisede sorununu itiraf etmesinin tek nedeninin, papazının bağımlılıkla ilgili kendi deneyimini şeffaf bir şekilde paylaşması ve kendi itirafı için güvenli bir alan yaratması olduğunu söyledi. Birçok kilisenin kucaklayıcı olma amacına rağmen, Hristiyanlar genellikle hatalarını açıklamaktan korkuyor ve bu da yüzeysel bir mükemmellik kültürü yaratıyor.

Seküler bağımlılık araştırmacısı Yohan Hari’nin ünlü bir sözü vardır: “Bağımlılığın zıddı ayıklık değildir; bağlantıdır.” Tüm zamanların en başarılı iyileşme çabasının Adsız Alkolikler (AA) olmasının nedeni bu olabilir. AA, Hari’nin “sosyal iyileşme” olarak adlandırdığı fikre dayanan inanç temelli bir program olarak başladı.

On yıldır ayık olan Hristiyan terapist ve ayıklık uzmanı Caroline Beidler, AA toplantılarını kitabının da adı olan “alt kattaki kilise” olarak adlandırıyor. Özellikle Hristiyan kadınların iyileşme sürecinde “bir tür çifte damgalanma” yaşadıklarını kabul ediyor. Bir iyileşme evinin kurucularından olan ve düzenli olarak kadınlara yönelik ayık kalma etkinliklerinde konuşmalar yapan Beidler, alkol kullanım bozukluğu olan erkeklere kıyasla kadınlar için çok daha az kaynak olduğunu söylüyor.

CT’ye verdiği demeçte “Doğu Tennessee’de küçük bir kasabada yaşıyorum ve bir toplantıda bir kadın gördüğümde şaşırıyorum çünkü neredeyse hiç kadın katılmıyor” dedi.

Ne kültür ne de kilise bağımlılıkla karşı karşıya olan kadınlarla çalışmak için yeterli donanıma sahip değil. Birçok kilise ortamında, alkol normalleştirildiği ve hatta misyonerlik olarak kabul edildiği için, birinin madde bağımlılığıyla mücadele edebileceği genellikle çok az dikkate alınmaktadır. Kişinin mücadelesini güvenli bir ortamda itiraf etmesi için yeterli fırsat da yoktur.

Birçok kilisede Komünyon için şarap servis edilir. Bazı bağlamlarda, resmi olmayan kilise sosyal toplantılarında ve bazı kiliselerde daha resmi etkinliklerde alkol servisi yapılması yaygındır.

İçki içtiğim zamanlarda, hafta sonları kilisedeki küçük grubumla dışarı çıkar ve onlarla birlikte içerdim. Katıldığım bir misyon ekibinin gezi planlama toplantıları bir barda yapılır, insanlar viski ve şarap yudumlarken sosyal yardım etkinlikleri için beyin fırtınası yaparlardı. Bir kilise inzivasında, ben inzivada bulunarak alkolün çağrısından kaçmaya çalışırken, kabin arkadaşlarım içeri biraz şarap “sokmamızı” önerdiler.

Kiliselerin genellikle AA ve sosyal hizmetlerle yakın bağlantıları olduğundan, yardım istemek için mükemmel bir yer olmaları gerekir. Ancak “Pastors and Pints” (Pastörler ve Kadehler) , “Wined Down Wednesday (Şarap Çarşambası) ” ve “Beer and Hymns (Bira ve İlahiler) ” gibi başlıklar taşıyan buluşmalar veya alkolle dolu diğer toplantılar, kilisenin yardım istenecek bir yer olmadığını ima ederken kafa karıştırıcı ve yararsızdır.

Jonathan Benz, The Recovery-Minded Church (İyileşme Temelli Kilise) adlı kitabında “tüm doğru iyileşme kaynakları parmaklarının ucunda olan deneyimli pastoral bakıcıların” bile rollerini birlikte yürünecek bir ortak olmaktan ziyade yönlendirme yapmak olarak gördüklerini yazıyor.

Benz, “Kilise liderlerinin bağımlılarla ilgilenmesi çoğu zaman bu yönlendirme adımıyla sona eriyor,” diye yazıyor. “Aslında bu, sizi en çılgın hayal gücünüzün ötesinde seven savurgan Tanrı ile karşılaşma fırsatının sonu değil, sadece başlangıcıdır.”

Ancak alkol resmi olarak ya da değil kilise kültürünün bir parçasıysa, bu rol açıkça görülemeyebilir. Kilise üyeleri çocukları ayine soktuktan sonra “şaraba ihtiyaç duyduklarına” dair birkaç şaka yaparlar ve birileri mücadelelerini paylaşmaktan kalıcı olarak vazgeçebilir ya da yanlış bir şekilde herkesin sakinleşmek için içtiğine inanabilir.

Sober Spirituality kitabının yazarı Erin Jean Warde, kendi alkol bağımlılığıyla başa çıkması gerektiğini fark ettiğinde Episkopal kilisesinde rahip olarak çalışıyordu. Hizmet liderleri, utanç ve iş ya da itibar kaybı tehdidi nedeniyle yardım almayı genellikle daha zor buluyor.

Warde ayık kalmaya çalıştığında, içkiyi bırakmak için 40 günlük Perhiz dönemini “bahane” olarak kullandı. Ancak o zaman bile arkadaşları ona teknik olarak Perhiz orucunun tutulmadığı Pazar günleri de içki içebileceğini hatırlattı.

“Ayık ve meraklı bir mola vermek için en güvenli bahanenin içinde bile,” diye yazdı, “beni içmeye teşvik eden insanlardan kurtulamadım.”

Warde, içkiyi bırakmaya yönelik sessiz arayışında hiçbir destek hissetmemiş ve kilise topluluğunda “yabancı” olma korkusuyla bunu ertelemiş. Daha da kötüsü, tek yerel AA toplantısı kendi kilisesinin bodrumunda yapılıyordu.

Washington, DC bölgesinde yaşayan üç çocuk annesi Hadley Sorensen bu durumu çok iyi anlıyor. Alkolle ilgili sorunlar yaşayan pek çok Hristiyan kadın gibi, kimse onun bir sorunu olduğunu düşünmüyordu. Kilisesinde ve toplumunda aktif, güçlü bir evliliği ve çok sayıda arkadaşı olan başarılı bir kadındı.

“Normalin dışında bir şey yapıyor gibi görünmüyordum,” diyor Sorensen. “Kimse mücadele ettiğimi bilmiyordu ama bende derin bir utanç duygusu vardı, sanki değerlerimle ve inancımla uyum içinde değilmişim gibi.”

Sadece son on yılda özellikle kadınlar için daha fazla bağımlılık kaynağı ortaya çıktı. Adsız Alkolikler yıllardır sadece kadınlardan oluşan gruplara sahip olsa da, Sober Sis ve She Recovers gibi popüler çevrimiçi topluluklar artık sıklıkla yüz yüze inzivalara da ev sahipliği yapıyor.

Yine de, inançlı kadınların seküler ayıklık destek gruplarından yabancılaşmış hissetmeleri yaygındır. AA daha yüksek bir güce atıfta bulunsa da, pek çok üye kişisel olarak dindar değildir ve odak noktası kesinlikle Mesih değildir. Pek çok Hristiyan da New Age kavramlarına ve seküler iyileşme programlarında yaygın olan “gerçeğimi bulma” diline karşı temkinlidir.

McAvoy bu topluluklarda kendini hiç rahat hissetmemiş. Şimdi Hoppen’in kurduğu, yalnızca Hristiyan kadınlara yönelik iyileşme destek gruplarından biri olan She Surrenders’ın bir parçası.

McAvoy, “Bunu gerçekten seviyorum çünkü toplantılara her zaman inancı dahil ediyoruz” dedi. “Tam olarak aradığım şeyin bu olduğunu hissediyorum.”

Kilise dışında destek seçeneklerine sahip olmak önemlidir, çünkü anonimlik gibi şeyler iyileşmeye ilk adımlarını atan biri için önemlidir. Ancak kiliselerin daha fazla paylaşımı ve “yüksek sesle iyileşmeyi” teşvik edebileceği yollar da var. Görüştüğüm kadınların çoğu, kiliselerin daha fazla kamusal tanıklığa ve bağımlılık sorunlarının normalleştirilmesine ihtiyaç duyduğu konusunda hemfikirdi.

Beidler, “Tek bildiğim İsa’yı bir AA toplantısında bulduğum, çünkü insanların gerçekten dürüst, savunmasız ve kırgın olduğu yer orasıydı,” dedi. “Kutsal Yazılar bize Tanrı’nın kalbi kırık olanlara yakın olduğunu söyler, bu yüzden bir AA toplantısına gidersiniz ve orada bir çemberin içinde oturup her şeyi paylaşan kırık kalpler vardır.”

İsa’yı bir kilise mabedinde bulmak, bir kilise bodrumunda bulmak kadar kolay olmalıdır. Celebrate Recovery ve The Center for Addiction and Faith gibi kuruluşlar aracılığıyla Hristiyan gruplar bu boşluğu doldurmaya çalışıyor, ancak Evanjelik kiliselerde daha geniş çaplı iyileştirmeler yapılması için hala yollar var.

Laura Cain’in papazı, hangi sorunlarla uğraştıklarını görmek için cemaatiyle isimsiz bir anket yaptıktan sonra Celebrate Recovery’nin (İyileşmeyi Kutla) bir bölümünü başlattı. Kaç kişinin madde bağımlılığı sorunlarıyla mücadele ettiğini söylemesi onu “şoke etmiş ve dehşete düşürmüş”. Bir Pazar sabahı toplantısının hoşluklarının ardında, isimsiz anket, hasta bir sürü hakkındaki gerçeği ortaya çıkardı.

İyileşme toplantılarında, anonimlik gibi temel kurallar insanlara tavsiye verilmeden konuşabilecekleri bir alan sağlar. Ve kadınların açıkça konuşabilecekleri daha küçük ve bazen tek cinsiyetli bir gruba sahip olmaları genellikle yararlıdır. Özellikle cinsel travma geçmişi olan kadınlar için erkeklerin önünde açılmak zor olabilir.

Kiliseler için Cain, küçük grup liderlerinin, gizlilik, anonimlik, kesinti olmaması ve hassas konularda bile herkesin paylaşımda bulunabilmesi için Celebrate Recovery’nin yaptığı gibi “güvenlik” kuralları uygulamalarını önermektedir.

Benz’in yazdığı gibi, kiliseler alkol bağımlısı insanları topluluklarına kabul ederken “ihtiyaçları karşılama ve ‘hizmet’ sağlama konumundan güçlendirme ve ‘akrabalık’ konumuna” geçmelidir.

Pastörler, liderler ve kilise üyelerinin hepsi öne çıkabilir ve Tanrı’nın kendi kırıklıkları içinde ve aracılığıyla neler yaptığına dair güçlü tanıklıklarla ilk adımı atabilirler. Travma, incinme ya da bağımlılığın acısını anlamak için özellikle madde bağımlılığıyla mücadele etmek gerekmez.

Cain, “Gerçek şu ki hepimiz kırılmış durumdayız” dedi. “Hepimiz berbat durumdayız ve [Celebrate Recovery’de] bir maske takmak zorunda olmadığım ve benden bunu beklemedikleri için rahatlıyorum.”

Dört yıl önce kilisemin önünde durdum ve gözyaşları içinde Tanrı’nın yirmi yıllık bir mücadeleden sonra içkiyi bırakmam için bana nasıl güç verdiğini anlattım. Bu şimdiye kadar yaptığım en savunmasız ve korkutucu şeydi, ama Tanrı’nın beni “önden gitmeye” çağırdığını biliyordum. Başka birinin benim mücadelemde kendini göreceğini ve sonunda yalnız olmadığını hissedeceğini biliyordum.

Bundan önceki uzun yıllar boyunca sessizlik içinde acı çekmiş, AA dışında pek fazla kaynak bulamamış (bu da beni korkutmuştu) ya da sorunum hakkında kimseye güvenememiştim. Bırakmak neredeyse imkansız geliyordu. Bu nedenle günümüzde Hristiyan kadınların gölgelerden çıkmaya, açıkça paylaşmaya ve mücadelelerinde kendilerini yalnız hissedebilecek başkaları için ışık olmaya başlamalarına çok minnettarım.

Ayinden sonra birkaç kişi yanıma gelerek mevcut ya da geçmiş bağımlılıklarını itiraf etti. İnternet üzerinden mesajlar aldım ve sessizlik içinde acı çekenlerin Haç’a gelmeleri için sosyal medyada bir alan yaratmaya başladım.

Sessiz utancımız başkalarını topluluktan, dayanışmadan ve destekten mahrum bırakıyor. Kiliseler, kırılmışlıklarının ortasında kadınlarla tanışma fırsatına sahiptir. İnsanlar nihayetinde sadece ait olmak, görüldüklerini hissetmek ve kırılmışlıklarıyla yargılanmamak isterler.

Yirmi yılı aşkın bir süredir lisanslı bir profesyonel danışman olan Ruth Stitt, inançlı kadınların özellikle bağımlılık konusunda daha fazla utanç ve gizlilik taşıyabileceğini kabul ediyor.

Stitt, “Belli bir beklenti içinde olan Hristiyanlar – kilisede büyümüş olanlar belki – gerçekten zorlanıyorlar,” diyor. “[Terapide] gördüğüm insanlar bile ne kadar içtiklerini soran giriş formunda doğruyu söylemiyorlar.”

Cain, kesintiye uğramadan ya da “derli toplu” çözümler önerilmeden kişinin sorunları hakkında açıkça ve uzun uzadıya konuşabilmesinin kilit önem taşıdığını söyledi. “İnsanları düzeltmeye çalışmıyorum” dedi. “Bunu Kutsal Ruh’un yapmasına izin veriyorum.”

Sherry Hoppen en son içmeye çalıştığında o kadar çok öğürmüş ki yutkunamamış. Tanrı’nın fiziksel olarak alkol yutmasını engellediğine inanıyor çünkü bu daha önce başına hiç gelmemiş.

“Bunu ancak sonradan fark ettim,” dedi. “O zamanlar hasta olup olmadığımı ya da neler olduğunu bilmiyordum ama bugün bunun doğru olduğuna inanıyorum.”

“Sayamayacağım kadar çok kez” nüksetmiş ve ömür boyu ayık kalma ihtimalinden neredeyse vazgeçmişti. Ama o gün Tanrı bu yükü onun üzerinden kaldırdı.

“Oturma odamda yüzüstü yere uzandım ve Tanrı’ya ‘Teslim oluyorum’ dedim” diye anlatıyor. “Ne istersen yapacağım’ dedim… ve o anda her şeyin bittiğini anladım.”

On yıl sonra, McAvoy’un katıldığı kadın Hristiyan ayıklık destek grubuna liderlik ediyor ve Sober Cycle adlı anı kitabını yayınladı.

McAvoy yalnız değil. Daha fazla Hristiyan kadın alkolle ilgili bağımlılık deneyimleri hakkında seslerini duyurdukça ve müjdesel kilise kültürünü değiştirdikçe, hepimiz başka türlü yardım istemeyecek diğerlerine güvenli bir alan açmak için çalışabiliriz.

Ericka Andersen Indianapolis’te yaşayan serbest bir yazardır. Leaving Cloud 9 ve Reason to Return kitaplarının yazarıdır: Why Women Need the Church and the Church Needs Women kitaplarının yazarıdır.

Ericka Andersen

Christianity Today'den Alınmıştır

Yorum Ekle

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bizi takip edin!

Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip ederek dergimizle ilgili son güncellemelerden haberdar olabilirsiniz.

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.