Miras Dergisi

İnancımız Bilim için Çok da Kırılgan Değildir

The Sacred Chain: How Understanding Evolution Leads to Deeper Faith kitabından bir alıntı.

Toplantı odasının bir ucunda tek başıma oturmuş, önümdeki masanın üzerinde birkaç notla oynuyordum. Diğer uçta ise takım elbiseli ve kravatlı on kadar yaşlı adam kollarını kavuşturmuş masalarının üzerinden bakıyorlardı. İçeri yeni giren birinin gücün odanın hangi ucunda olduğunu anlaması zor olmazdı.

Benim kısa açılış konuşmamdan sonra zamanımızın geri kalanı “münazara” için ayrıldı. İki saatlik toplantı daha çok bir sorgulama gibiydi. İlk soru soran kişi ben konuştuktan sonra sessizliğin bozulmasına pek izin vermedi: “Jim, ben babanla aynı okula gittim. Hatta birlikte Meksika’ya bir misyon gezisine bile gittik. Seni çocukluğundan beri tanıyorum. Sana ne oldu?”

Bu sahneyi kafamda yüzlerce kez canlandırdım, beni suçlayanların ayağa kalkmasını, elimi sıkmasını ve “Şimdi anladık. Bu mantıklı. Sorun için özür dilerim.” Ama her seferinde aynı şekilde bitiyor: Kadrolu felsefe profesörlüğü görevimi bırakmak ve 17 yıldır hizmet ettiğim üniversiteden ayrılmak zorunda kalıyorum.

Suçum mu? Biyoloji veya tıp alanında doktora yapmış olanların yüzde 99’unun inandığı şeye inanmak: insanların zaman içinde evrimleştiğine ve gezegendeki diğer tüm yaşam formlarıyla ortak ataları paylaştığına inanmak. Ancak burası küçük bir Hristiyan üniversitesiydi ve evrim teorisinin Hristiyan inançlarıyla bağdaşmadığının düşünüldüğü yerlerden biriydi. Sadece uyumsuz da değil, evrim tehlikeli olarak görülüyor. Bu adamlar evrim hakkında olumlu bir şey duymanın öğrencilerin İncil’den şüphe etmesine neden olacağına inanıyorlardı. Onların düşüncesine göre, Kutsal Kitap’ın ilk bölümündeki yaratılış hikayesine inanamıyorsanız, o zaman neden herhangi birine inanasınız ki?

İnancın bu kadar kırılgan olduğuna inanmıyorum. Panelde inanç ve bilimin sadece bir arada var olmakla kalmayıp aslında birbirini güçlendirdiğine dair örnekler paylaşmıştım. Ancak önde gelen genç dünya yaratılışçısı grupların söylemleri üniversite yönetimini o kadar tedirgin etti ki, beni sorguladıktan sonra öğretim üyelerinin her yıl imzalamak zorunda oldukları resmi inanç beyanını değiştirdiler.

Adil olmak gerekirse, teknik olarak kovulmadım. Yeni kuralları kabul etseydim kalabilirdim. Orada hala kapalı kapılar ardında evrimi kabul ettiklerini itiraf eden birkaç öğretim üyesi daha var. Ancak bunu fotosentez ya da mikrop teorisi gibi doğru olarak öğretemezler. Bunu savunan bilimsel çalışmalar yayınlayamazlar. Ve kesinlikle evrimi savunan kuruluşlarda liderlik pozisyonlarına sahip olamazlar – bu savunuculuk Hristiyan bir bakış açısından gelse bile.

Bu kapıcılık beni sadece endişelendirmekle kalmıyor, aynı zamanda üzüyor çünkü bilimle olan ilişkim beni daha derin, daha gerçek bir inanca götürdü. Beni de rahatsız ediyor, çünkü bilime karşı bu tür bir düşmanlığın Hristiyanları -özellikle de miras aldıkları inanç hakkında sorular soran öğrencileri- var olmaması gereken bir çizgi çizerek Hristiyanlıktan uzaklaştırdığını defalarca gördüm.

Yine de bazı Hristiyanların bu çizgiyi neden çizdiklerini anlıyorum. Sanırım mantıkları şöyle işliyor: İnsanları Kutsal Kitap’a güvenilebileceğine ikna etmek istiyoruz. Bugün insanlar Kutsal Kitap’ı ellerine alıp Yaratılış’tan bir öykü okuduklarında, bunun gerçekten de metinde anlatıldığı gibi gerçekleşmiş olabileceğinden kuşku duyabilirler. Bu tür bir şüphe Kutsal Yazılar’daki gerçeğin temellerini kemirecek ve insanların Kutsal Kitap’ın iddia ettiği diğer hususlardan da şüphe duymasına neden olacaktır. Bu şüphelere gerçekten karşı koymak için, bu hikâyelerin anlatıldığı gibi gerçekleşmiş olabileceğini göstermeliyiz. Bu insanları Kutsal Kitap’ın doğruyu söylediğine ikna edecektir.

Ancak uygulamada, bunun genellikle tersi yönde işlediğini görüyorum. Kutsal Kitap’la ilgili samimi soruları cevapsız bıraktığımızda, insanları Kutsal Kitap’ın doğruyu söylediğine ikna edemeyiz. Onları tüm inancımıza karşı şüpheci hale getiririz.

“Kilisem bana yalan söyledi.” Yazar Philip Yancey podcast yayınımda kilisesinin kendisini bilim hakkında düşünmeye şartlandırmasından dolayı hayal kırıklığına uğrayıp uğramadığını sorduğumda böyle cevap verdi. Yancey, Hristiyan cemaatinin zor sorulara verdiği kolay yanıtları eleştiren pek çok kitap yazdı.

Atlanta’da dinozorların varlığını reddeden ve siyahların lanetlendiğini ve asla lider olamayacaklarını vaaz eden köktendinci bir kilisede büyümüş. Ancak Yancey, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nde (CDC) bir yaz bursu kazandığında, akıl hocasının kimya alanında doktora yapmış bir Siyah olacağını keşfetti. İşte o zaman kilisesinin ırk konusunda yalan söylediğini fark etti. “Yalan söylemek” oldukça güçlü bir suçlama, ama açıkça yanılıyorlardı. Devam etti:

Eğer ırk konusunda yanılıyorlarsa, belki evrim konusunda da yanılıyorlardı, belki İncil konusunda da yanılıyorlardı, belki İsa konusunda da yanılıyorlardı. Ve bu büyük bir inanç kriziydi. Bununla başa çıkabilmenin tek yolu bir süreliğine inançtan uzaklaşmaktı. Bunu çözmem uzun zamanımı aldı ve almaya devam ediyor. Bir yazar olarak yaptığım şey de bu, neyin saklanmaya değer olduğunu ve neyin atılması gerektiğini ayırmak, çünkü kilise her zaman doğru yapmıyor. Ve eğer bilim konusunda yanlış yaparsanız, bu konulardan birinde yanlış yaparsanız, insanların kilisenin öğrettiği her şeyi bir kenara atmasına kapı açmış olursunuz.

Bu, dini kuruluşların samimi sorulara pek de inandırıcı olmayan yanıtlar verdiklerinde insanları nasıl uzaklaştırdıklarının oldukça iyi bir tanımıdır. Bir soruya kesinlikle tartışmasız doğru olarak kabul edilmesi gereken zorlama bir yanıt vermekle soruya hiç yanıt vermemek arasında çok az fark vardır.

Profesörlük dönemimin sonlarına doğru bir öğrencim gözyaşları içinde ofisime geldi. İncil dersinden yeni gelmişti ve inanç geleneğimizin bazı pasajları nasıl yorumladığına dair bir soru sormuştu. Şimdi hangi pasaj olduğunu bile hatırlamıyorum ama profesörün ona verdiği cevabı hatırlıyorum: “Böyle sorular sormamalısın.”

Keşke o öğrencinin bir İncil profesöründen ve Yancey’nin kilisesinden yaşadıkları münferit deneyimler olsaydı. Ama korkarım ki öyle değil ve sorulara hızlı ve kesin bir son verme alışkanlığı, Amerikan halkının -belgelenmiş bir gerçeklik olarak- kiliseden uzaklaşmasına katkıda bulunuyor.

Gençlerin inançlarından uzaklaşmalarının en büyük nedenlerinden biri sorularının ciddiye alınmamasıdır. Özellikle bilimle ilgili soruları var, ancak kilise liderleri bunun farkında değil gibi görünüyor ya da ana akım ve iyi onaylanmış bilimsel görüşlerle karşılaştırıldığında tuhaf veya garip görünen cevaplar veriyorlar.

Sonuç olarak, insanlar dini topluluklarda belirli bir bilim görüşüne sahip olarak büyüyorlar ve bu görüş Kutsal Kitap’ın belirli bir görüşüne o kadar sıkı bir şekilde bağlı ki, aslında bu bir paket anlaşma. Daha sonra, gerçek dünyaya çıktıklarında (hatta sadece bir doğa belgeseli izlediklerinde) ve bilim görüşlerinin açıkça yanlış olduğunu fark ettiklerinde, tüm paketi çöpe atarlar. Yancey’nin sözleriyle “kilisenin öğrettiği her şeyi” bir kenara atıyorlar.

Bu yola giren birçok eski öğrencimden duyduklarım, şimdiki öğrencilerimle bu konuları ele almaya başlamamı, onlara soru sorabilecekleri bir yer vermemi ve bilimin onları inançtan uzaklaştırmak zorunda olmadığını göstermemi sağladı. Öğrencilerimin bilim yüzünden inançlarından vazgeçmek zorunda olmadıklarını görmelerini istedim. Bu mesajı duyurmak üniversiteden ayrılmama neden oldu, ancak hala daha iyi bir yol olduğunu göstermek için çalışıyorum.

James Stump’ın yeni yayımlanan THE SACRED CHAIN: How Understanding Evolution Leads to Deeper Faith adlı kitabından. Telif Hakkı © 2024 James Stump’a aittir. HarperCollins Publishers’ın bir baskısı olan HarperOne tarafından yayımlanmıştır.

Kaynak: Christianity Today

Jim Stump

Jim Stump BioLogos'ta programlardan sorumlu başkan yardımcısı, Language of God podcast'inin sunucusu ve The Sacred Chain: How Understanding Evolution Leads to Deeper Faith kitabının yazarıdır.

Yorum Ekle

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bizi takip edin!

Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip ederek dergimizle ilgili son güncellemelerden haberdar olabilirsiniz.

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.